Múzeumpedagógiai foglalkozás részletes leírása

Írta: Szabó Máté (SZTE-JGYF andragógia szak 3. éves hallgatója)

Hej, te betyár világ…

 

1.Foglalkozás címe: Hej, te betyár világ…

2.Ajánlott korosztály:12- 13 évesek.

3.Foglalkozás koncepciója: Célom a betyárvilágot körüllengő romantika közelebb hozzása és jobb megismerése. Mivel a valóság és a róluk szóló kitaláció összemosódik, ezért nem könnyű eldönteni, hogy milyenek is voltak a való életben. Foglalkozás végére mindenkiben kialakuljon egy kép az életükről.

4.Foglalkozás tartalma: A betyár életérzés megismertetése, bemutatása Munkácsy Mihály: Búsuló betyár című képe alapján. Miért is volt számára olyan vonzó ez a világ?

5. Foglalkozás részletes leírása:
Bevetetés:

Helyszín: Múzeum aulája

Köszöntöm a csoportot, majd bemutatkozom nekik és röviden ismertetem a foglalkozás menetét. Ezután mindenkinek kiosztok egy matricát amire megkérem, hogy írják fel a nevüket és én is csinálok magamnak egy "névtáblát",ezzel közvetlenebbé téve a hangulatot illetve egyszerűsítve a kommunikációt. Ezután elvezetem a csoportot a kiállítótérbe. A festményhez érve röviden ejtek pár szót a műről illetve az alkotás történetéről (Az ötvenes évek elejére elterjed a "vad betyár" kifejezés a magyarokra a Magyarországon járt külföldiektől. Ennek hatására a magyar művészeket is egyre inkább foglalkoztatja a betyár téma. A művekben a betyár, mint tragikus hős jelenik meg vagy társadalmi-erkölcsi konfliktusoktól gyötrődik. Ez a megjelenés visszavezethető az 1848-49-es szabadságharc utáni magyarországi közhangulatra is. Munkácsy szinte kereste az alkalmat a betyárokkal való találkozásra. Felkereste a gerendási csárda bérlőjét, ha egyik este ilyen vendégei lesznek, küldjön érte, mert szeretné lerajzolni őket. Erről az estéről maradt fenn a következő anekdota: "A kocsmáros megígérte, hogy alkalomadtán tudatja vele a hírt: Itt vannak a betyárok... Csakugyan megérkezett egy csapat, szíverősítőt kaptak be egy új vállalkozás előtt. Miska odamegy, leül egy sarokba és elkezdi rajzolni az egyiket, akinek a fizimiskája különösen tetszett. Egy ideig nyugodtan dolgozhatott, a legények rá se hederítettek, de aztán a bandavezető élt a gyanúperrel: Hiszen erről a rajzról - mondja - az emberemet menten fel lehet ismerni. Talán a vármegye számára csinálja ez a gyerek a rajzot! Egy-kettő! Miskát már kipenderítették a kocsmaajtón. A rajzot szétszaggatták s utána hajították. Még ugyancsak örülhetett, hogy épkézláb menekülhetett."[1]Munkácsy emlékében élénken megmaradhatott a betyárokkal való találkozás élménye ugyanis a Búsuló betyár 1865-ös, 1893-as és a Siralomház című festményéhez is ihletett szolgáltatott.

Ismeretszerzés:

A bevezetés után a résztvevőknek különböző kérdéseket teszek fel a képről:

  1. Milyen hangulatot áraszt a festmény? (Ezzel a kérdéssel próbálom őket rávezetni a kép hangulatára. Itt lehet utalni a színek használatára illetve a színek miatt a festményből áradó komor hangulatra, amire festmény címe is utal.)
  2. Mit tudnak a betyárokról? (Így próbálom felmérni a tudásuk szintjét. 18.-19. századi kötelezettségek elől bujdosó szegény legények. Megélhetésüket rablásokból, útonállásokból szerezték.)
  3. Megkérem a résztvevőket, hogy soroljanak fel egy-két híres betyárt, akiről hallottak és próbálják meg elhelyezni az ország területén(Rózsa Sándor, Vidróczki Márton, Patkó Bandi, Sóbri Jóska, elsősorban az Alföld területén illetve a Somogyság és a Bakony területén volt jellemző.)
  4. Tudják-e, hogy mi az a hangszer, amit szívesen hallgattak a betyárok? (tárogató)
  5. Kép alapján próbálják meg leírni a betyárok öltözködését (bő ing, bő nadrág, díszes mellény, dolmány, öv, szűr)

 

Játék 1.: A kérdések megválaszolása után megkérem őket, hogy helyezkedjenek el kényelmesen és egy kis mozgásos feladatot végeztetek velük, ezzel is megpróbálva kerülni a figyelem lankadását.. Megkérem őket először is hogy nézzenek ki egy alakot a képről és vegyék fel az ő pozícióját. Ha ezzel megvannak, akkor, hogy a kép hangulatát is közelebb hozzuk, megkérem őket, hogy járjanak és csináljanak úgy, mintha szomorúak lennének valami miatt. Ezt követően mintha boldogok lennének. Utána mintha dühösek, mérgesek lennének.

Játék 2: Ha az első játékkal megvagyunk, megkérem őket, hogy jó alaposan figyeljék meg a festményt. A megfigyelésre körülbelül 3 percnyi időt hagyok. Ezek után mindenki kap egy papírt és egy íróeszközt és mondom nekik, hogy forduljanak a képnek háttal. Ezt követően kérdéseket teszek fel nekik a képről és kérem, hogy a válaszokat írják le a kapott papírlapjukra és megkérem őket, hogy lehetőleg ne lessenek a másikról.

1.A kérdések a következők:

2. Hány alakot látunk a képen? (5 alakot)

3. Milyen alakokat látunk? (1 nő, 1 gyermek, 3 férfi)

4. Milyen hangszerek vannak a festményen? Legalább 1 (nagybőgő, hegedű, tárogató)

5. Van-e terítő az asztalon? (Van)

6. Van-e ablak a falon? (Nincs)

7. Van-e kalap valamelyik szereplő fején? (Van)

8. Milyen színű bor van az asztalon? (Vörös)

9. Ha szembe állunk a képpel a bal vagy a jobb oldalon van több személy? (Jobb oldalon)

10. Hány álló és hány ülő személy van a festményen?(2 ülő és 3 álló)

11. Van-e festmény a falon? (Van)

12.Van-e valami a betyár kalapjában? (Van árvalányhaj)

13. Mi van a betyár övében? (Pisztoly van dugva)

Miután az összes kérdés feltettem megkérem őket, hogy forduljanak a festmény felé vissza és közösen megnézzük a válaszokat. A válaszok megbeszélése után megkérdezem az eredményeket, és akik elég sok helyes választ adtak azokat megdicsérem.

Játék 3: A csoporttal átvonulunk a foglalkoztató terembe, ahol felölthetnek betyár viseletet (bő ing, bő nadrág, díszes mellény, szűr, dolmány illetve kipróbálhatják a fokost, "elsüthetnek" pisztolyt, vállalkozó kedvűek megpróbálkozhatnak az ostor megcsattogtatásával. A beöltözött gyerekekről fénykép készül, amit a foglalkozás után magukkal vihetnek haza. Akik nem akarnak beöltözni, azok addig a betyárokról készült korabeli képeket nézhetnek meg és az alapján segíthetnek a társaiknak kiválasztani a ruháikat. A beöltözés közben felvételről halkan a betyárok világához kapcsolódó nóták hallhatóak.

6.Tárgyi feltételek: eszköz a zene lejátszásához, betyár ruházata, használati eszközei

7. Eszközigény: Kiállított fotók, papírok, íróeszközök

 

[1] http://mek.oszk.hu/01300/01338/html/szuletes.htm